- STRONA GŁÓWNA
- KSIĘGARNIA
- ZAPOWIEDZI
- GOWARZEWSKI
- MY O SOBIE
- NASZE PUBLIKACJE
- AUTORZY
- RANKING
- KONTAKT
- INNI O NAS - RECENZJE
- NFT
PZPN I GIA WYDADZĄ SERIĘ ALBUMÓW O POLS!KIM FUTBOLU
W piątek, 9 czerwca 2017 roku, w siedzibie PZPN doszło do podpisania umowy zawartej pomiędzy wydawnictwem GiA a Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Porozumienie o współpracy podpisali w imieniu związku prezes Zbigniew Boniek i sekretarz generalny Maciej Sawicki, a w imieniu wydawnictwa GiA – redaktor naczelny encyklopedii piłkarskiej Andrzej Gowarzewski.
Podpisane porozumienie, zawarte z inicjatywy prezesa Zbigniewa Bońka, obejmuje współpracę przy tworzeniu serii albumowych wydawnictw. Poczynając od jesieni 2017, rok po roku ukażą się cztery albumy – pierwszy, BIAŁO-CZERWONI, zawierał będzie kompletne dzieje reprezentacji, w 2018 zostanie wydana historia PUCHARU POLSKI, w 2019 – album na JUBILEUSZ 100 LAT PZPN oraz w 2020 – opowieść o rywalizacji o krajowy prymat klubowy, czyli MISTRZOSTWA POLSKI. – Nie byłoby może w tym porozumieniu o patronacie i współpracy nic szczególnego, gdyby nie troska władz PZPN o kompleksowe opracowanie dziejów polskiej piłki, a także pomysł, który z pewnością jest niezwykle atrakcyjnym prezentem dla sympatyków polskiego futbolu – mówi Andrzej Gowarzewski, redaktor naczelny wydawnictwa GiA. – Historia polskiej piłki nożnej jest bardzo bogata i warta starannego kronikarskiego zapisu. Nie ma w Polsce wydawnictwa i takiej ekipy, jaką skupił wokół siebie redaktor Gowarzewski, która zrobi to lepiej i atrakcyjniej – dodał prezes Zbigniew Boniek.
Dzięki inicjatywie PZPN, jak zapewnił redaktor Andrzej Gowarzewski, wszyscy członkowie klubu kibica reprezentacji Polski otrzymają dzięki PZPN bez mała stuzłotowy bonus, bo cena jednego tomu tylko dla Członków Klubu Kibica Reprezentacji Polski zostanie obniżona do poziomu 92 zł, wliczając w to koszty przesyłki. W terminie stu dni od opublikowania informacji każda osoba, która zamówi pierwszy album – ponad 400 stron (!), otrzyma prawo zamieszczenia swego imienia i nazwiska oraz miejscowości zamieszkania na stronach „sympatyków biało-czerwonych”, a pierwszych 500 – egzemplarze numerowane! Zachęcamy do rozważenia wspólnego projektu PZPN-GiA.
PATRONAT STULECIA i uwagi poza protokołem
Zbędne są wszelkie komentarze, bo takie porozumienie o patronacie i współpracy zdarza się raz na sto lat! Trzeba pamiętać o celu, jaki pragniemy wspólnie osiągnąć – o promocji najpopularniejszego sportu, który fascynuje rodaków od wielu pokoleń i stanowi niezmiennie znaczący element narodowej kultury. Bez takiego rozumienia sportu, któremu patronuje PZPN, niemożliwa byłaby realizacja celu. Utrwalić dzieje polskiej piłki nożnej na tle stuletniej historii niepodległej Rzeczypospolitej, uporządkować fakty i zaprezentować wydarzenia oraz ich twórców tak, abyśmy mieli prawo być dumni z sympatii dla pięknych emocji, jakie daje sportowa rywalizacja. Na pierwszym planie stawiamy polskie zespoły i polskie kluby; rodaków, którzy tak pięknie zapisali się w pamięci jako piłkarze, trenerzy, działacze i sędziowie, ale też wierni kibice narodowych barw.
To dla nich powstać ma seria albumowych prezentacji, w każdym z czterech tomów przypominająca i zapisująca dla przyszłych pokoleń to, co – bez względu na osiągnięcia – stanowi źródła naszej kultury i narodowej świadomości. W redakcji encyklopedii piłkarskiej wydawnictwa GiA jesteśmy dumni, że Prezes PZPN podjął się patronatu nad ideą, jaka wydaje się nam bliska od powstania zespołu autorów. Zbigniew Boniek ze swoimi współpracownikami wzniósł się także w roli prezesa Związku na poziom, jakiego w przeszłości nie potrafił dostrzec nikt w plejadzie włodarzy PZPN. Pragniemy, aby jego inicjatywa spełniła oczekiwania, jakie wokół „stuletnich” jubileuszy mają sympatycy polskiego futbolu. To dla nich, na zawsze, zapisujemy karty piłkarskich dokonań rodaków. Zróbmy to jak trzeba, skoro łączy nas piłka.
Zespół autorów GiA
PS Gwoli kronikarskiej dokładności informujemy, że w ostatniej fazie przygotowywania porozumienia o patronacie i współpracy uczestniczyli - ze strony PZPN prezes Zbigniew Boniek i sekretarz generalny Maciej Sawicki oraz dyrektorzy Agnieszka Prachniak i Janusz Basałaj, zaś ze strony GiA - Andrzej Gowarzewski i mec. Kazimierz Romaniec.